Co to akupunktura?
Akupunktura jest metodą stymulacji organizmu poprzez wkłuwanie cienkich igieł w określone miejsce na ciele. W szerszym znaczeniu obejmuje również akupresurę, fotopunkturę, elektropunkturę, czy moksę. Skuteczność działania zależy od doboru punktów jak i rodzaju stymulacji według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Akupunktura jest tylko jedną z wielu części Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Ta starożytna praktyka ma ponad 3000 lat i przez lata udowodniła, że jest skuteczną metodą łagodzenia wielu dolegliwości.

Jak działa?
W teorii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej akupunktura przynosi efekty wtedy kiedy Qi ciała czyli nasza energia życiowa jest zrównoważona. Jeśli harmonia Qi jest zachwiana to uwidacznia się jako zaburzenie funkcji organizmu lub większym zaawansowaniu jako choroba. Tradycyjna Medycyna Chińska pozwala nam zdiagnozować zachwianie równowagi i przywrócić ją.

W medycynie zachodniej akupunktura działa poprzez stymulację mózgu. Pobudza organizm a w rezultacie uwalnia naturalne biomolekuły takie jak neuroprzekaźniki, czynniki rozszerzające naczynia oraz hormony. Coraz więcej pojawia się badań naukowych potwierdzających skuteczność tej metody leczenia.

Wskazania:
Akupunktura powinna być wykonana przez wykwalifikowanego akupunkturzystę, który po zbadaniu Pacjenta może zaproponować tą metodę. Wskazania do akupunktury potwierdzone naukowo przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia w 2002 roku jednakże ciągle zmieniająca się wiedza w tym zakresie powoduje jej stałe rozwijanie.

W jakich dolegliwościach można zastosować akupunkturę?
    Stres
    Bezsenność zaburzenia snu
    Alegrie
    Choroby kobiece
    Choroby układu pokarmowego
    Obniżenie odporności
    Zespół przewlekłego zmęczenia
    Dolegliwości sportowców
    Niepłodność
    Dolegliwości związane z ciążą i w okresie połogu
    Choroby skóry
    Choroby cywilizacyjne
    Nadwaga.

Przeciwskazania:
Akupunktura jest bardzo bezpieczną metodą, która nie posiada bezwzględnych przeciwwskazań do jej zastosowania.
Względne przeciw wskazania obejmują:

    Czynną chorobę psychiczną w fazie zaostrzenia
    Chorobę nowotworową
    Zmiany skórne w miejscu nakłucia
    Uczulenia na nikiel, chrom i/lub inne elementy składowe igły.

Do niedawna względnym przeciwwskazaniem był okres ciąży, obecnie się to zmienia. W rękach wykształconego akupunkturzysty w tej dziedzienie jest niezwykle skuteczną metodą leczenia dolegliwości związanych z tym stanem.

Bezpieczeństwo:
W rękach wykształconego i doświadczonego terapeuty akupunktura jest metodą niezwykle bezpieczną.

W przeprowadzonej meta analizie zarejestrowano 11 poważnych działań niepożądanych na 4 441 103 wykonane zabiegi. Zdarzenia te obejmowały odmę opłucnową, złamanie igły, atak astmy, depresję. Spośród innych, mniej poważnych działań ubocznych najczęściej wymienia się krwiak, uczucie zmęczenia, nasilenie objawów, ból przy nakłuciu, senność, zawroty głowy, nudności. Objawy te wystąpić mogą u 0,3% - 3% poddanych zabiegom.

Każdy zabieg wykonywany jest obecnie sterylnym jednorazowymi igłami. Znajomość anatomii człowieka zmniejsza możliwość punkcji narządu.
Znajomość procesu diagnostyczno – terapeutycznego w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zapobiega niepożądanym nasileniom objawów i osłabienia lub umożliwia ich przewidzenie.

Lekarz wykonujący zabiegi akupunktury
Lek.med. Dorota Szymczyk